~ ZAWIESIŁAM SIĘ ~

środa, 9 stycznia 2013

Tutorial: Transfer druku z użyciem preparatu Transfer Glaze

W internecie można znaleźć różne kursy na transfer druku z użyciem preparatu "Transfer Glade", ale postanowiłam przygotować własny tutorial - głównie dlatego, żeby podczas wykonywania kolejnych prac mieć odpowiednią ściągę pod ręką. Mam nadzieję, że ktoś jednak skorzysta z tej notki, a może znajdzie się osoba, którą uda mi się zachęcić do wypróbowania tej metody.

Transfer Glaze kupiłam w konkretnym celu - chciałam jakoś odróżnić białe pojemniki, w których przechowuję w kuchni artykuły sypkie typu mąka, cukier, sól. Wolałam uniknąć sytuacji, w których mogłabym przesolić herbatę albo dosłodzić zupę ;-) Kupiłam to medium już rok temu, ale dopiero w tym miesiącu udało mi się doprowadzić ten proces do końca.



Najpierw musimy przygotować motyw i wdrukować go na drukarce laserowej - nie próbowałam na atramentowej, ale sądzę, że taki druk rozmazywałby się za pociągnięciem pędzla. Uwaga: druk nie może być w lustrzanym odbiciu! Wiem, że niektóre media tego wymagają, ale nie w tym przypadku!



Druk kilkukrotnie pokrywamy cienkimi warstwami preparatu - robimy to w odstępach półgodzinnych, za każdym razem z inną stronę (raz pionowo, raz poziomo). Warto dobrać możliwie miękki pędzel, ponieważ łatwo zostawić smugi od zbyt twardego włosia, co niestety widać na moich transferach. Im większy druk, tym więcej warstw preparatu należy nałożyć, ale minimum to 3 warstwy.


Przygotowujemy powierzchnie, które chcemy ozdobić (muszą być oczywiście czyste, suche i nietłuste), pomalowane preparatem wydruki, pojemnik z ciepłą wodą, papierowy ręcznik. Na dalszych etapach preparat również będzie nam potrzebny, nie zapominamy więc o pędzlu.



Dokładnie wycinamy motyw, a następnie moczymy go w ciepłej wodzie przez 5-20 minut (w zależności od wielkości motywu oraz ilości nałożonych warstw preparatów).



Namoczony druk osuszamy papierowym ręcznikiem, a następnie delikatnie rolujemy palcem papierową warstwę. Na powyższych zdjęciach widać, jak ładnie papier odchodzi od druku. Tak przygotowany wydruk  jest nieco elastyczny, oznacza to, że bez problemu będzie można go zastosować do obłych powierzchni.


Transfer Glade pełni też funkcję kleju, który po wyschnięciu robi się przezroczysty. Smarujemy więc lewą stronę druku cienką warstwą preparatu, a następnie przyklejamy w wybrane miejsce. Wygładzamy druk palcem, usuwamy ewentualne pęcherze powietrzne. Na śliskich, gładkich powierzchniach druk początkowo może się przesuwać, ale po kilku godzinach przyklei się na dobre.


W ten sposób można udekorować przedmioty, które ze względu na śliską powierzchnię nie nadawałyby się do dekorowania innymi metodami. Oczywiście za pomocą tego preparatu możemy również przenosić kolorowe wydruki. Ze względu na elastyczność takiego transferu, warto wykorzystać go do dekorowania bombek czy pisanek - to szczególnie przydatne dla osób, które boją się trudnego nacinania i uzupełniania wzoru serwetki, czego wymaga decoupage.

Środek ten jest niedrogi i dość wydajny, bez problemu można go kupić w internecie, a jego możliwości są nieograniczone. Zachęcam do wypróbowania :-)

18 komentarzy:

  1. Super! Chętnie wypróbuję! Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem czy rozumiem... papier oddzieli się od druku?? znaczy medium wysysa z papieru proszek z drukarki? Może moje pytania są dziwne, ale spotykam się z tym pierwszy raz...

    Wygląda to świetnie, sama chętnie bym się w to zabawiła... Może kiedyś. Ale brawo za odwagę i dobry tutorialek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Karolina, dokładnie tak: medium tworzy przezroczystą warstwę, która "wsysa" druk :)

      Usuń
  3. Już kiedyś coś podobnego widziałam, ale na ubrania, kiedy się to wprasowuje. Kurcze, ale super sprawa, naprawdę, szkoda tylko, że mam drukarkę atramentową a nie laserowoą.. bo na pewno bym spróbowała. Chociaż zawsze w jakiejś drukarni można wydrukować :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydruk z drukarki atramentowej można skerować w punkcie xero, wtedy nie powinien się rozmazywać. A jeśli chodzi o tkaniny, to w tym przypadku stosuje się zupełnie inne medium. Może niedługo pokażę :)

      Usuń
  4. jestem zachęcona :)
    zakupiłam już medium :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Super kurs, bardzo fajnie wszystko opisałaś ;) Kiedyś wypróbuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa i zachęcam do wypróbowania :)

      Usuń
  6. Witam a gdzie można nabyć taki preparat?
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Super tutorial - świetne rzeczy robisz - a jeszcze chciałam się spytać czy myślisz że tą metodą udałoby mi się przenieść wydruk na kafelke?

    OdpowiedzUsuń
  8. Super tutorial.Tego wlasnie szukalam. Mam zapytanie odnosnie transferowania na drewno. Chcialabym naniesc druk na stolik do kawy. Wzór bedzie ok 70/70 cm. wiec mam obawy co do tego jak sobie poradze z naniesieniem tak duzego transferu-blony posmarowanego preparatem. Czy mozna zatem aby przyczepic transfer posmarowac preparatem nie blone a stolik ? I jeszcze jedno. Czy transfer mozna naniesc na pomalowana lakierem wodnym powierzchnie .Obawiam sie interakcji preparatu z lakierem wodnym którym jest pociagniety stolik.Pozdrawiam . Lorien

    OdpowiedzUsuń
  9. A czy możesz polecić jakiś skuteczny i bardzo trwały transfer na odzież? Byle nie prasowanki ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, nie mam doświadczenia w transferze na odzież, nie mogę nic polecić.

      Usuń

Serdecznie dziękuję za każde słowo i zapraszam na pyszną kawę :-)